1. Home page
 2. Blog

Müzik Dinlemeyi Neden Bıraktım?

Müzik Dinlemeyi Neden Bıraktım?
Müzik Dinlemeyi Neden Bıraktım?
0

Herkesin yaşamında müziğin özel bir yeri vardır. Ancak birkaç ay önce, bu özel alanı terk etme kararı aldım. Bu yazıda, neden böyle bir karar aldığımı, bu sürecin beni nasıl etkilediğini ve bu deneyimden çıkardığım dersleri paylaşacağım.

Müzik Dinlemeyi Neden Bıraktım?

Bu kararı vermemde birkaç etken rol oynadı. Ruh sağlığımın önemini fark ettim ve günümüz müziklerinin zihinsel sağlığımı nasıl etkilediğini gözlemledim. Ayrıca, müzik dinlememenin uyku kalitemi nasıl olumlu etkilediğini keşfettim. Akış durumunda çalışmanın önemini anladım ve müzik dinlemenin bu akışı bozabileceğini gördüm.

Neden?

Durmanın birden fazla nedeni vardı, o yüzden hepsini ele alalım.

Akıl sağlığı: İlk nedenlerden biri ruh sağlığıdır. Bugünlerde çoğu müzik çok dejenere ve zihinsel sağlığınız için kötü. Bunun sizi etkilemeyeceğini söylemeye devam edebilirsiniz, ancak gerçek şu ki bilinçaltı beyninizi etkiliyor. Modern şarkıları dinlemek size sahte arzular verir ve zihinsel sağlığınızı gerçekten bozar.

Uyku kalitesi: Aslında bunu sonradan düşündüm ama müzik dinlememek gerçekten daha iyi uyumanıza yardımcı oluyor. Belki uyumaya çalıştığınız günler oldu ama gerçekten kafanızın içinde sizi uyanık tutan ve bir şeyler hakkında düşündüren bir şarkı vardı. Müzik dinlemiyorsun, kafanda şarkı yok.

Odaklanma/akış durumu: Gerçekten harika bir iş çıkarabilmek için bir ‘akış durumuna’ girmeniz gerekir (büyük olasılıkla akış durumu hakkında ayrı bir yazı yazacağım). Gerçekten odaklanmış ya da akış halinde çalışmak, çalışırken aklınızda hiçbir düşüncenin olmaması anlamına gelir. Müzik dinlemek akış halinde çalışmayı imkansız hale getirir. Antrenmanlar sırasında bile müzik dinlemedim çünkü antrenman için de akış durumuna geçmeniz gerekiyor.

Değişimin Etkileri

Müziği bıraktıktan sonra yaşadığım değişimler oldukça anlamlıydı. Zihinsel sağlığımın düzeldiğini, uyku kalitemin arttığını ve daha fazla odaklanma yeteneği kazandığımı fark ettim. Bu değişimler hızlı bir şekilde ortaya çıktı ve beni şaşırttı.

Müzikten Uzaklaşma Yöntemleri

 • Müziği erişilebilirliğini azaltmak
 • Ekranı olmayan bir iPod kullanımı
 • Tüm müzik aboneliklerini durdurmak
 • Metinsiz müzik dinleme

Sonuçlar

Sonuçlar oldukça anlamlı ve beklenen bir sonuç. Daha iyi zihinsel sağlık, daha iyi uyku kalitesi ve daha fazla odaklanma. Sonuçlar oldukça hızlı geldi; birkaç gün veya bir hafta sonra zaten büyük gelişmeler görebiliyordunuz. En ilginç olanı, durduktan bir gün sonra çok fazla müzik duyduğumda yaşananlar olabilir. Kişisel olarak beni şok etti: Kötü/çılgın bir ruh haline girdim, çok daha kötü uyudum ve ertesi gün de aynısını hissettim.

Yapmalı mısın?

Evet, kesinlikle tavsiye ederim! Ama sizi uyarmak istiyorum, göründüğünden daha kolay, bu yüzden kendinizi bu konudan vazgeçirmeyin. Her şeyde olduğu gibi tutarlılık da çok önemli. Başlaman için sana birkaç ipucu:

Müziği daha az erişilebilir hale getirin: Eğer zorsa, bunu yapma olasılığınız azalır. Müzik uygulamalarını kaldırın veya kapatın ve müzik dinlemek için hoparlörleri veya diğer cihazları bir kenara koyun.

Başlamak için iPod kullanma: Başlamak için ekranı olmayan bir iPod kullanabilirsiniz. Daha az müzik dinleme isteği uyandırır çünkü daha zordur ve daha az dopamin alırsınız.

Tüm müzik aboneliklerini durdurma: Size yardımcı olması için mevcut müzik uygulaması aboneliklerini durdurmak isteyebilirsiniz. Artık bunları kullanmayacaksanız neden paradan tasarruf etmiyorsunuz?

Yalnızca metin olmadan müzik dinleyin: bu en iyi alternatif olabilir; yalnızca metin olmadan müzik dinleyin. Ritimleri, epik müziği veya klasik müziği dinleyin.

Müziği bırakma kararınızı verirken dikkatli olun ve tutarlı olmaya özen gösterin. Başlamak için yukarıdaki yöntemlerden birini deneyebilir ve her gün küçük adımlarla ilerleyebilirsiniz. Unutmayın, değişime kendiniz karar vermelisiniz. Yeni alışkanlıklar edinin ve hayatınızı olumlu yönde değiştirin.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu yazıda paylaştığım düşünceler kişisel gözlemlerime dayanmaktadır. Herkesin deneyimi farklı olabilir. Amacım sizi düşünmeye teşvik etmektir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Share
Check Also

Your email address will not be published. Required fields are marked *