1. Home page
 2. Nedir

Accessibility Standards Nedir

Accessibility Standards Nedir
0

Web erişilebilirliği, internetin faydalarını herkese eşit şekilde sunabilmek için web sitelerinin ve uygulamalarının tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir olması anlamına gelir. Erişilebilirlik standartları, özellikle engelli bireylerin web içeriğine kolayca erişebilmesi ve kullanabilmesi için tasarlanmıştır.

Erişilebilirlik standartları, web geliştiricilerin ve tasarımcıların kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve tüm kullanıcılar için erişilebilir bir web ortamı oluşturmak için izlemesi gereken belirli kuralları ve yönergeleri içerir.

Web erişilebilirliği, herkesin internet kaynaklarına erişimini sağlayarak toplumsal katılımı arttırmaktadır. Engelli bireylerin web içeriğine kolayca ulaşabilmesi, bilgiye erişim hakkını güvence altına alır. Ayrıca, yaşlılar, mobil cihazlardan erişen kullanıcılar ve teknolojiye yeni başlayanlar gibi farklı kullanıcı grupları da web erişilebilirliği sayesinde daha iyi bir deneyim yaşayabilir.

WCAG, web içeriğinin erişilebilirliğini artırmak için kullanılan en yaygın standarttır. Bu standart, kullanıcıların sesli okuma yazılımları, ekran okuyucular ve klavye erişimi gibi farklı teknolojileri kullanarak web içeriğine erişebilmelerini sağlamayı hedefler. WCAG, farklı düzeylerde erişilebilirlik kriterlerini belirleyen A, AA ve AAA olmak üzere üç seviyede mevcuttur.

ARIA, web uygulamalarının ve dinamik içeriğin erişilebilirliğini artırmak için kullanılan bir set rol, durum ve özelliklerdir. ARIA, görme engelli kullanıcıların web uygulamalarını daha iyi anlamalarını ve kullanmalarını sağlamak için kullanılır. Bu teknoloji, ekran okuyucu yazılımlara ve diğer yardımcı teknolojilere web uygulamalarının yapısını tanımlama ve anlama imkanı verir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Share
Check Also

Your email address will not be published. Required fields are marked *