1. Home page
 2. Ne İzlemeli ?

Kadınların Gücüne Hayran Kalacağınız 5 Film

Kadınların Gücüne Hayran Kalacağınız 5 Film
Kadınların Gucune Hayran Kalacaginiz 5 Film
0

Kadınların Gücüne Hayran Kalacağınız 5 Film

Kadınların Gücüne Hayran Kalacağınız 5 Film : Güçlü ve ilham verici kadın karakterlere sahip   filmler mi arıyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz! Bu yazıda, farklı türlerden ve dönemlerden beş etkileyici filmi inceleyeceğiz. Her filmin konusunu, değerlendirmesini, kimler tarafından beğenilebileceğini ve ek bilgilerini ayrıntılı olarak ele alacağız.

Suffragette (2015)

Suffragette (2015)
Suffragette (2015)

Suffragette, 2015 yapımı tarihi bir drama filmi. Carey Mulligan’ın, oy hakkı için savaşan bir çamaşırcı kadın olan Maud Watts’ı canlandırdığı film, 20. yüzyılın başlarında Birleşik Krallık’taki kadın hakları hareketini konu alıyor.

Filmin Konusu:

Maud Watts, Londra’da bir çamaşırhanede çalışan ve yoksulluk içinde yaşayan iki çocuklu bir anne. Zorlu çalışma koşullarına ve eşitsizliğe maruz kalan Maud, oy hakkı için mücadele eden Suffragette hareketine katılır. Hareketin diğer üyeleriyle birlikte, kadınların oy kullanma hakkını talep etmek için protestolar ve grevler düzenler.

Filmin Değerlendirmesi:

Suffragette, güçlü ve ilham verici bir film. Filmin yönetmeni Sarah Gavron, kadınların oy hakkı için verdikleri mücadeleyi etkileyici bir şekilde tasvir ediyor. Carey Mulligan, Maud Watts rolünde mükemmel bir performans sergiliyor. Filmin diğer oyuncuları arasında Helena Bonham Carter, Meryl Streep ve Brendan Gleeson da yer alıyor.

Filmin Önerilme Nedenleri:

Güçlü ve ilham verici bir hikaye
Mükemmel oyunculuklar
Tarihi bir olaya dair etkileyici bir bakış açısı
Filmi Beğenebilecekler:

Tarihi filmlerden hoşlananlar
Kadın hakları ile ilgilenenler
Güçlü ve ilham verici hikayeler arayanlar
Filmin Eleştirileri:

Bazı eleştirmenler, filmin Suffragette hareketinin bazı yönlerini basitleştirdiğini ve bazı önemli figürleri görmezden geldiğini savunuyor. Yine de, Suffragette genel olarak olumlu eleştiriler aldı ve birçok ödüle layık görüldü.

Sonuç:

Suffragette, kadınların oy hakkı için verdikleri mücadeleyi anlatan güçlü ve ilham verici bir film. Tarihi filmlerden hoşlananlar, kadın hakları ile ilgilenenler ve güçlü ve ilham verici hikayeler arayanlar için kesinlikle tavsiye edilir.

Thelma ve Louise (1991)

Thelma ve Louise (1991)
Thelma ve Louise (1991)

Film Önerisi ve Değerlendirmesi Thelma ve Louise, 1991 yapımı klasik bir yol filmi. Geena Davis ve Susan Sarandon’ın başrollerini paylaştığı film, geçmişlerinden kaçan ve sonunda kendi şartlarına göre kaçan iki kadın hakkında.

Filmin Konusu:

Thelma, evli ve mutsuz bir ev hanımıdır. Louise ise bir garson olarak çalışmakta ve erkeklerle yaşadığı sorunlardan bunalmaktadır. İki arkadaş, hafta sonu kaçamağı için bir araba kiralar ve şehirden uzaklaşır. Yolculuk sırasında, Thelma bir adama tecavüze uğrar ve Louise onu öldürür. Bu olay, iki arkadaşın hayatının dönüm noktası olur ve onları geri dönüşü olmayan bir yola sürükler.

Filmin Değerlendirmesi:

Thelma ve Louise, feminist bir bakış açısıyla ele alınmış, güçlü ve etkileyici bir film. Filmin yönetmeni Ridley Scott, iki kadının özgürlük arayışlarını ustaca bir şekilde tasvir ediyor. Geena Davis ve Susan Sarandon, unutulmaz performanslar sergiliyor. Filmin diğer oyuncuları arasında Brad Pitt ve Harvey Keitel da yer alıyor.

Filmin Önerilme Nedenleri:

Güçlü ve etkileyici bir hikaye
Unutulmaz oyunculuklar
Feminist bir bakış açısı
Filmi Beğenebilecekler:

Yol filmlerinden hoşlananlar
Feminist filmler ile ilgilenenler
Güçlü ve etkileyici hikayeler arayanlar
Filmin Eleştirileri:

Bazı eleştirmenler, filmin şiddet içeren sahnelerini ve feminist mesajını eleştirdi. Yine de, Thelma ve Louise genel olarak olumlu eleştiriler aldı ve birçok ödüle layık görüldü.

Sonuç:

Thelma ve Louise, özgürlük arayan iki kadının hikayesini anlatan, güçlü ve etkileyici bir film. Yol filmlerinden hoşlananlar, feminist filmler ile ilgilenenler ve güçlü ve etkileyici hikayeler arayanlar için kesinlikle tavsiye edilir.

Filmin Ekstra Bilgileri:

Thelma ve Louise, feminist bir film olarak kabul edilir ve birçok feminist tarafından övgüyle karşılanmıştır.
Film, En İyi Özgün Senaryo dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir.
Thelma ve Louise, 1991 yılında gişede büyük başarı elde etmiştir.
Filmi İzlemek İçin:

 

Erin Brockovich (2000)

Erin Brockovich (2000)
Erin Brockovich (2000)

Erin Brockovich (2000) Film Önerisi ve Değerlendirmesi Erin Brockovich, 2000 yapımı gerçek bir drama filmidir. Julia Roberts’ın, kirlenmiş suyun neden olduğu bir hastalık salgınıyla bağlantılı bir davayı açığa çıkaran bekar bir anne olan Erin Brockovich’i canlandırdığı film, 1990’ların başında Kaliforniya’da yaşanan bir olayı konu alıyor.

Filmin Konusu:

Erin Brockovich, üç çocuklu bekar bir anne ve işsiz bir hukuk sekreteridir. Bir gün, bir araba kazasında yaralanır ve avukat Ed Masry’nin yanında işe girer. Erin, Ed’in davasında, Hinkley adlı bir kasabadaki yeraltı suyunun bir şirket tarafından kirletildiğini ve bu nedenle birçok kasaba sakininin kanser olduğunu keşfeder. Erin, tüm engellere rağmen davayı kazanmak için mücadele eder.

Filmin Değerlendirmesi:

Erin Brockovich, sürükleyici ve ilham verici bir film. Filmin yönetmeni Steven Soderbergh, Erin’in cesaret ve kararlılık dolu hikayesini etkileyici bir şekilde tasvir ediyor. Julia Roberts, Oscar adaylığı getiren muhteşem bir performans sergiliyor. Filmin diğer oyuncuları arasında Albert Finney, Aaron Eckhart ve Marg Helgenberger da yer alıyor.

Filmin Önerilme Nedenleri:

Sürükleyici ve ilham verici bir hikaye
Muhteşem oyunculuklar
Gerçek bir hikayeye dayalı olması
Filmi Beğenebilecekler:

Gerçek hayattan uyarlanan filmlerden hoşlananlar
Hukuk filmleri ile ilgilenenler
Sürükleyici ve ilham verici hikayeler arayanlar
Filmin Eleştirileri:

Bazı eleştirmenler, filmin bazı gerçekleri abarttığını ve Erin Brockovich’i olduğundan daha kahramanca gösterdiğini savundu. Yine de, Erin Brockovich genel olarak olumlu eleştiriler aldı ve birçok ödüle layık görüldü.

Sonuç:

Erin Brockovich, cesaret ve kararlılık dolu bir kadının hikayesini anlatan sürükleyici ve ilham verici bir film. Gerçek hayattan uyarlanan filmlerden hoşlananlar, hukuk filmleri ile ilgilenenler ve sürükleyici ve ilham verici hikayeler arayanlar için kesinlikle tavsiye edilir.

Filmin Ekstra Bilgileri:

Erin Brockovich, gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Filmdeki karakterler ve olaylar gerçek hayatta da benzer şekilde yaşanmıştır.
Film, En İyi Film dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir.
Julia Roberts, Erin Brockovich rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazanmıştır.
Filmi İzlemek İçin:

Hidden Figures (2016)

Hidden Figures (2016)
Hidden Figures (2016)

Gizli Figürler (2016) Film Önerisi ve Değerlendirmesi . Gizli Figürler, 2016 yapımı tarihi bir drama filmidir. Taraji P. Henson, Octavia Spencer ve Janelle Monáe’nin başrollerini paylaştığı film, NASA’da çalışan ve Amerikan uzay programının başarısına katkıda bulunan üç siyah kadın matematikçi hakkında.

Filmin Konusu:

Katherine Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson, NASA’da çalışan ve “bilgisayar” olarak adlandırılan siyah kadın matematikçilerdir. 1960’lı yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında uzay yarışı devam etmektedir. Katherine, Dorothy ve Mary, uzay programının önemli bir parçası olan roket fırlatmalarının hesaplanmasında önemli rol oynarlar. Irkçılık ve cinsiyetçilikle mücadele ederek, uzay programının başarısına katkıda bulunurlar.

Filmin Değerlendirmesi:

Gizli Figürler, ilham verici ve sürükleyici bir film. Filmin yönetmeni Theodore Melfi, üç kadının hikayesini saygıyla ve özenle anlatıyor. Taraji P. Henson, Octavia Spencer ve Janelle Monáe, etkileyici performanslar sergiliyorlar. Filmin diğer oyuncuları arasında Kevin Costner, Kirsten Dunst ve Jim Parsons da yer alıyor.

Filmin Önerilme Nedenleri:

İlham verici ve sürükleyici bir hikaye
Etkileyici oyunculuklar
Tarihe not düşen bir film
Filmi Beğenebilecekler:

Tarihi filmlerden hoşlananlar
Irkçılık ve cinsiyetçilik gibi konulara ilgilenenler
İlham verici ve sürükleyici hikayeler arayanlar
Filmin Eleştirileri:

Bazı eleştirmenler, filmin bazı gerçekleri basitleştirdiğini ve bazı önemli olayları görmezden geldiğini savundu. Yine de, Gizli Figürler genel olarak olumlu eleştiriler aldı ve birçok ödüle layık görüldü.

Sonuç:

Gizli Figürler, uzay programının başarısına katkıda bulunan üç siyah kadın matematikçinin hikayesini anlatan ilham verici ve sürükleyici bir film. Tarihi filmlerden hoşlananlar, ırkçılık ve cinsiyetçilik gibi konulara ilgilenenler ve ilham verici ve sürükleyici hikayeler arayanlar için kesinlikle tavsiye edilir.

Filmin Ekstra Bilgileri:

Gizli Figürler, Margot Lee Shetterly’nin “Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Mathematicians Who Helped Win the Space Race” adlı kitabından uyarlanmıştır.
Film, En İyi Film dalında Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilmiştir.
Taraji P. Henson, En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir.
Filmi İzlemek İçin:

Kill Bill: Vol. 1 (2003) ve Vol. 2 (2004)

Kill Bill: Vol. 1 (2003) ve Vol. 2 (2004)

Kill Bill: Vol. 1 (2003) ve Vol. 2 (2004)Kill Bill: Vol. 1 (2003) ve Vol. 2 (2004) Film Önerisi ve Değerlendirmesi Kill Bill, Quentin Tarantino’nun yönettiği ve Uma Thurman’ın başrolünde yer aldığı ikonik bir aksiyon filmidir. İki bölümden oluşan film, Beatrix Kiddo (Uma Thurman) adında bir suikastçının eski iş arkadaşlarından intikam almasını konu alıyor.

Filmin Konusu:

Beatrix Kiddo, Deadly Viper Assassination Squad (Ölümcül Engerek Suikast Timi) adında bir grup suikastçi için çalışmaktadır. Bir gün, düğün günü Bill (David Carradine) ve diğer suikastçiler tarafından saldırıya uğrar ve öldü sanılarak gömülür. Beş yıl sonra Beatrix, komadan uyanır ve intikam almak için yola çıkar. Eski iş arkadaşlarını tek tek öldürmeye başlayan Beatrix, Bill’e ulaşmak için her şeyi yapmaya hazırdır.

Filmin Değerlendirmesi:

Kill Bill, görsel olarak etkileyici ve aksiyon dolu bir film. Tarantino’nun kendine özgü tarzı ve diyalogları filmde ön plana çıkıyor. Uma Thurman, Beatrix Kiddo rolünde unutulmaz bir performans sergiliyor. Filmin diğer oyuncuları arasında David Carradine, Lucy Liu, Daryl Hannah ve Vivica A. Fox da yer alıyor.

Filmin Önerilme Nedenleri:

Görsel olarak etkileyici ve aksiyon dolu bir film
Tarantino’nun kendine özgü tarzı ve diyalogları
Uma Thurman’ın unutulmaz performansı
Filmi Beğenebilecekler:

Aksiyon filmlerinden hoşlananlar
Tarantino’nun filmlerini sevenler
Uma Thurman’ın hayranları

Filmin Eleştirileri:

Bazı eleştirmenler, filmin şiddet içeren sahnelerini ve bazı klişeleri kullandığını savundu. Yine de, Kill Bill genel olarak olumlu eleştiriler aldı ve birçok ödüle layık görüldü.

Sonuç:

Kill Bill, intikam teması üzerine kurulu, görsel olarak etkileyici ve aksiyon dolu bir film. Aksiyon filmlerinden hoşlananlar, Tarantino’nun filmlerini sevenler ve Uma Thurman’ın hayranları için kesinlikle tavsiye edilir.

Filmin Ekstra Bilgileri:

Kill Bill, Quentin Tarantino’nun “Vahşi Batı” ve “Yakuza” filmlerinden ilham aldığı bir filmdir.
Filmin soundtrack’i, RZA tarafından bestelenmiştir.
Kill Bill, iki bölüm halinde vizyona girmiştir.
Kill Bill, birçok ödüle aday gösterilmiş ve En İyi Aksiyon Filmi dalında Altın Küre Ödülü kazanmıştır.
Filmi İzlemek İçin:

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Share

Your email address will not be published. Required fields are marked *