Devin Dünyanın ilk yapay zeka yazılım mühendisi
  1. Anasayfa
  2. Blog

Devin Dünyanın ilk yapay zeka yazılım mühendisi

0

Devin Dünyanın ilk yapay zeka yazılım mühendisi. Teknoloji şirketi Cognition, tek bir istemle kodlama yapabilen, web siteleri ve yazılımlar oluşturabilen, insan mühendislerle birlikte çalışmak üzere tasarlanmış dünyanın ilk yapay zeka yazılım mühendisi Devin’i dünyaya tanıttı

Bir yapay zeka yazılım mühendisi olarak adlandırılan ilk yazılım mühendisi. Devin, SWE-Bench kodlama ölçüm testinde yeni nesil bir yazılım mühendisi olarak, önde gelen yapay zeka şirketlerinin pratik mühendislik mülakatlarını başarıyla geçmiş ve hatta Upwork’te gerçek işler tamamlamıştır. Devin, kendi kabuğunu, kod düzenleyicisini ve web tarayıcısını kullanarak mühendislik görevlerini çözen otonom bir ajan.  Gerçek dünya açık kaynaklı projelerde bulunan GitHub sorunlarını çözmeyi isteyen SWE-Bench ölçüm testinde değerlendirildiğinde, Devin, yardımsız olarak sorunların %13.86’sını doğru bir şekilde çözerken, önceki en iyi modelin yardımsız performansı olan %1.96 ve yardımlı performansı olan %4.80’i çoktan aşmıştır.

Türünün ilk örneği olan bu yapay zeka asistanı, basit bir komut alıp onu çalışan bir web sitesine veya yazılım programına dönüştürebiliyor.

Devin Dünyanın ilk yapay zeka yazılım mühendisi
Devin Dünyanın ilk yapay zeka yazılım mühendisi

Devin Dünyanın ilk yapay zeka yazılım mühendisi.

Dünyanın ilk yapay zeka yazılım mühendisi olarak adını tarihe yazdıran Devin, ABD merkezli Cognition AI tarafından tanıtıldı. Devin, neredeyse her şeyi tek başına yapabilen bir yapay zeka mühendisidir. İşte Devin’in dikkat çekici yetenekleri:

  • Kod Yazma ve Hata Ayıklama: Devin, karmaşık mühendislik süreçlerini planlama ve tamamlama yeteneğine sahiptir. Hatalar yapabilir, ancak düzeltmelerini yapabilir ve hatalarından ders çıkarabilir.
  • Kod Editörleri ve Ortamları Kullanma: Devin, bir insan geliştiricinin ihtiyaç duyduğu kod editörleri ve kodlama ortamlarını kullanabilir.
  • İş Birliği Yeteneği: Devin, kullanıcı ile aktif bir şekilde iş birliği yapabilir, geri bildirimleri kabul eder ve tasarımda insan kullanıcı ile birlikte çalışabilir.
  • Teknoloji Öğrenme Yeteneği: Devin, daha önce tanımadığı teknolojileri öğrenebilir. Örneğin, bir blog gönderisi okuduktan sonra belirli bir teknolojiyi çalıştırabilir ve mesajlar oluşturabilir.
  • Uçtan Uca Uygulama Geliştirme: Devin, uçtan uca bir uygulama geliştirebilme yeteneğine sahiptir.

  Cognition İcra Kurulu Başkanı Scott Wu, bir videoda Kevin’in nasıl çalıştığını gösterdi . Çalışırken Devin, gerçekleştirdiği tüm görevleri gösteriyor ve yazılan kodu test ederken hataları kendi başına bulup düzeltiyor.

Scott Wu, Bloomberg’e şunları söyledi: “Yapay zekaya programcı olmayı öğretmek aslında sistemin karmaşık kararlar almasını ve hangi yolu seçmesi gerektiğine karar vermek için geleceğe birkaç adım atmasını gerektiren çok derin bir algoritmik sorundur. Bu neredeyse hepimizin yıllardır aklımızda oynadığı oyuna benziyor ve şimdi onu bir yapay zeka sistemine kodlama şansımız var” dedi. https://youtu.be/L8C7_X2PD-Q Tek bir komutla kod yazabilecek, web siteleri ve yazılım oluşturabilecek kadar akıllı yeni bir yapay zeka aracı var. Teknoloji şirketi Cognition tarafından yaratılan Devin, ilk yapay zeka yazılım mühendisidir. Yapmasını istediğiniz hemen hemen her şeyi yapabilir. Yapay zeka aracı, insan mühendislerin yerini alma niyetiyle gelmiyor; onlarla el ele çalışacak şekilde tasarlandı. Yapımcılar, yapay zeka aracının insan mühendislerin yerini almak için değil, hayatlarını kolaylaştırmak için başlatıldığını söylüyor https://youtu.be/jUS6XxoSq3E

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir