1. Anasayfa
  2. Blog

CERN Nedir?

CERN Nedir?
0
Okuma Süresi: < 1 dakika

CERN, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi olarak da bilinen kısaltmasıdır. Dünyanın en büyük parçacık fizik laboratuvarı olan CERN, İsviçre sınırları içerisinde yer almaktadır. CERN’in en önemli projesi arasında Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) bulunmaktadır. Bu devasa tünel, parçacıkların çarpıştırılarak yeni parçacıkların keşfedilmesini sağlar. CERN, temel parçacıkların yapısını ve evrenin oluşumunu anlamak için kapsamlı araştırmalar yapmaktadır.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, CERN’in en büyük ve en önemli deney tesisidir. 27 kilometrelik devasa bir halka şeklindeki tünelde yer alan LHC, protonları neredeyse ışık hızına ulaştırarak çarpıştırır. Bu çarpışmalar sonucunda ortaya çıkan veriler, bilim insanlarına evrenin temel yapısını anlamaları konusunda büyük bir fırsat sunar.

CERN’de yürütülen parçacık fizik araştırmaları, bilim dünyasında büyük ilgi uyandırmaktadır. Temel parçacıkların keşfi ve evrenin oluşumu hakkında yapılan çalışmalar, gelecekteki teknolojilerin gelişimine de ışık tutmaktadır. CERN, bilim dünyasına büyük katkılar sağlayan önemli bir araştırma merkezi konumundadır.

İlginizi Çekebilir
sentetik-nedir-dOgk1FDZ.jpg

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir