Bilmeniz Gereken 20 İlginç Psikoloji Gerçek
 1. Anasayfa
 2. Blog

Bilmeniz Gereken 20 İlginç Psikoloji Gerçek

0

 

 1. Nerede olduğunuza bakarken araba radyosunu kapatmak aslında mantıklıdır. Zihniniz aynı anda iki şeye odaklanamaz.
 2. Hedeflerinizi başkalarına duyurursanız başarılı olma olasılığınız azalır. Aslında araştırmalar motivasyonunuzu kaybettiğinizi gösteriyor .
 3. Çikolata, aşık olmanın yaptığı gibi mutluluğu artıran nörotransmiterlerin aynısını salgılar.
 4. Bir seferde 7 +/- 2 gerçeği hatırlayabilirsiniz. Bu, sayıları içerir ancak bilgileri “parçalarsanız” artırılabilir.
 5. Dinlediğiniz müzik türü dünyayı algılama şeklinizi etkiler.
 6. Zihniniz yüzler yaratamaz . Yani, hayalini kurduğunuz herkes, hayatınızın bir noktasında, geçerken bile olsa tanışmıştır.
 7. Çoklu görev yapamazsınız.
 8. Başkalarına karşı eylemlerimiz, başkalarının bize karşı olan inançlarını etkiler, bu da başkalarının bize karşı belirli bir şekilde davranmasına neden olur, kendimiz hakkındaki inançlarımızı güçlendirir ve bu da bizim başkalarına karşı eylemlerimizi etkiler. Bu, “Pygmalion Etkisi” veya daha yaygın olarak “Kendini Gerçekleştiren Kehanet” olarak bilinir.
 9. Yorgun olduğunuzda daha yaratıcı olursunuz.
 10. Pozitif, mutlu insanlarla birlikte olmak sizi daha mutlu eder.
 11. Göz ardı edilme hissi, yaralanmayla aynı kimyasal etkiye neden olur.
 12. Alaycılık sizi daha akıllı ve daha yaratıcı yapar.
 13. Ayrıca alaycılığı iyi tanımlayabilen kişiler, diğer insanları daha kolay okuyabilme eğilimindedir.
 14. Hazlarını erteleyebilen insanların hayatta başarılı olma olasılıkları daha yüksektir.
 15. Çocuklar artık 1950’deki ortalama psikiyatri koğuşu hastasından daha stresli.
 16. Beyniniz vücut kütlenizin %2’sini, ancak enerji, su ve oksijen alımının yaklaşık %20’sini kaplar.
 17. Birisine olan duygularınızı ne kadar uzun süre gizlerseniz, o kişiye o kadar aşık olursunuz.
 18. Kör doğan hiç kimsede şizofreni gelişmemiştir.
 19. Para, mutluluğunuzu yılda yalnızca 75.000 dolara kadar artırır. Bundan sonra konu komşunuzdan daha fazlasına sahip olup olmamanız meselesi haline gelir.
 20. Fazla uyuyan insanlar daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar.

  Daha detaylı ineleyelim

  1. Nerede olduğunuza bakarken araba radyosunu kapatın.

  Zihniniz aynı anda iki şeye odaklanamaz. Araba radyosu dikkat dağıtıcı bir unsur olabilir ve çevrenizdeki tehlikeleri fark etmenizi engelleyebilir.

  2. Hedeflerinizi başkalarına duyurmayın.

  Araştırmalar, hedeflerinizi başkalarına duyurduğunuzda motivasyonunuzu kaybetme olasılığınızın daha yüksek olduğunu gösteriyor. Başarılı olmak için hedeflerinizi kendinize saklayın ve sessizce çalışın.

  3. Çikolata sizi mutlu eder.

  Çikolata, aşık olmanın yaptığı gibi mutluluğu artıran nörotransmiterlerin aynısını salgılar. Bu nedenle, ara sıra bir parça çikolata keyifli bir atıştırmalık olabilir.

  4. Kısa süreli hafızanız sınırlıdır.

  Bir seferde 7 +/- 2 gerçeği hatırlayabilirsiniz. Bu, sayıları içerir ancak bilgileri “parçalarsanız” artırılabilir. Örneğin, bir telefon numarasını üç parçaya bölerek hatırlamayı kolaylaştırabilirsiniz.

  5. Müzik algınızı etkiler.

  Dinlediğiniz müzik türü dünyayı algılama şeklinizi etkiler. Örneğin, mutlu müzik dinlemek ruh halinizi iyileştirebilir ve sizi daha enerjik hissettirebilir.

  6. Zihniniz yüzler yaratamaz.

  Hayalinizdeki tüm insanlar, hayatınızın bir noktasında, geçerken bile olsa tanışmıştır. Zihniniz, daha önce gördüğünüz yüzleri bir araya getirerek yeni yüzler oluşturabilir.

  7. Gerçekten çoklu görev yapamazsınız.

  Beyniniz aynı anda birden fazla göreve odaklanamaz. Aynı anda birden fazla şey yapmaya çalışırken, aslında görevler arasında geçiş yapıyorsunuz ve bu da her iki görevi de daha az verimli bir şekilde yapmanıza neden oluyor.

  8. Düşünceleriniz ve eylemleriniz birbirini etkiler.

  Başkalarına karşı eylemlerimiz, başkalarının bize karşı olan inançlarını etkiler, bu da başkalarının bize karşı belirli bir şekilde davranmasına neden olur, kendimiz hakkındaki inançlarımızı güçlendirir ve bu da bizim başkalarına karşı eylemlerimizi etkiler. Bu, “Pygmalion Etkisi” veya “Kendini Gerçekleştiren Kehanet” olarak bilinir.

  9. Yorgunluk yaratıcılığı artırır.

  Yorgun olduğunuzda, beyninizin farklı bölgeleri daha fazla aktive olur ve bu da daha yaratıcı düşünmenize yardımcı olabilir.

  10. Mutluluk bulaşıcıdır.

  Pozitif, mutlu insanlarla birlikte olmak sizi daha mutlu eder. Bu nedenle, çevrenizi mutlu insanlarla çevrelemek önemlidir.

  11. Göz ardı edilmek beyninizi incitir.

  Göz ardı edilme hissi, yaralanmayla aynı kimyasal etkiye neden olur. Bu nedenle, başkaları tarafından görmezden gelinmek veya dışlanmak çok üzücü olabilir.

  12. Alaycılık zekayı gösterir.

  Alaycılık sizi daha akıllı ve daha yaratıcı yapar. Ayrıca alaycılığı iyi tanımlayabilen kişiler, diğer insanları daha kolay okuyabilme eğilimindedir.

  13. Anlık zevkleri erteleyin.

  Hazlarını erteleyebilen insanların hayatta başarılı olma olasılıkları daha yüksektir. Bu nedenle, dürtüsel harcamalardan kaçınmak ve uzun vadeli hedefleriniz için tasarruf etmek önemlidir.

  14. Çocuklar daha stresli.

  Çocuklar artık 1950’deki ortalama psikiyatri koğuşu hastasından daha stresli. Bu, modern yaşamın hızlı temposu ve artan akademik baskı gibi birçok faktörden kaynaklanmaktadır.

  15. Beynin enerji ihtiyacı yüksektir.

  Beyniniz vücut kütlenizin %2’sini, ancak enerji, su ve oksijen alımının yaklaşık %20’sini kaplar. Bu nedenle, beyninizin sağlıklı kalması için doğru beslenmek ve yeterince su içmek önemlidir.

  16-Birisine olan duygularınızı ne kadar uzun süre gizlerseniz, o kişiye o kadar aşık olursunuz.

  Bu ilginç bir teori, ancak kesin olarak doğru değil. Duygularınızı bastırmak, onları daha yoğun hale getirebilir, ancak bu illa ki daha derin bir sevgiye dönüşeceği anlamına gelmez. Duygularınızı ifade etmek ve karşılıklı duygular olup olmadığını görmek daha sağlıklı bir yaklaşımdır.

  17-Kör doğan hiç kimsede şizofreni gelişmemiştir.

  Bu doğru. Kör doğan kişilerde şizofreni görülmemiştir. Bunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, görsel deneyimin şizofreni gelişiminde rol oynayabileceği düşünülmektedir.

  18-Para, mutluluğunuzu yılda yalnızca 75.000 dolara kadar artırır. Bundan sonra konu komşunuzdan daha fazlasına sahip olup olmamanız meselesi haline gelir.

  Bu, araştırmalarla desteklenen bir bulgudur. 75.000 dolarlık yıllık gelirden sonra, paranın mutluluğunuz üzerindeki etkisi azalır. Daha fazla para, daha iyi bir ev veya araba gibi daha fazla maddi imkan satın almanıza izin verebilir, ancak bu mutluluğunuzda uzun vadeli bir artışa yol açmaz.

  19-Fazla uyuyan insanlar daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar.

  Bu bir kısır döngü olabilir. Fazla uyumak, yorgunluk ve halsizlik hissetmenize neden olabilir. Bu da daha fazla uyumak istemenize yol açar. Yeterince dinlendiğinizi hissediyorsanız, uyku saatlerinizi sınırlandırmaya çalışın.

  Not: Bu bilgiler sadece genel bilgi amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, lütfen bir doktora danışın.

İlginizi Çekebilir
devops-nedir-VH38fSbu.jpg

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir